KONTAKT

PL/ENG

O NAS

     Kuchnia Funkcjonalna to restauracja położona w zaciszu uliczek Saskiej Kępy, w przedwojennym modernistycznym budynku.

    Tworzymy kuchnię z dobrego lokalnego produktu, czerpiemy zarówno z tradycji Polskiej jak i możliwości, które daje współczesnemu kucharzowi szeroki dostęp do technik i produktów z różnych stron świata. Nasza kuchnia opiera się w dużej mierze na moich codziennych wizytach na różnych targach i u producentów, tworzą ją ludzie gotujący z pasją, bo tylko tacy znajdują tutaj miejsce. To kuchnia, która nawiązuje do idei żywności funkcjonalnej, która ma mieć dobroczynny wpływ na cały organizm.

    Do zdrowego odżywiania i żywności funkcjonalnej zaprowadziły mnie: bycie ojcem i maratończykiem - dbanie o rozwój dziecka i pasja do biegania. Biegowe cele, które sobie wyznaczyłem wymagają silnego i zdrowego organizmu. Do własnej restauracji - zamiłowanie do gotowania i praca m.in. u Kurta Schellera.

    Kuchnia funkcjonalna zmienia się z porami roku i z rytmem produktów, które dostępne są na lokalnym targu.

    Kuchnia funkcjonalna daje możliwość wyboru: możesz zjeść mięso, my zadbamy by było z dobrej hodowli, możesz wybrać posiłek wegetariański, jeśli nie spożywasz laktozy – dostaniesz naszej produkcji mleko sojowe lub ryżowe, jeśli zaś lubisz dobry nabiał – mamy najlepszy – od zagrodowych producentów. Jeżeli nie chcesz glutenu w swoim posiłku, dostaniesz obiad bezglutenowy.

    Nasi dostawcy to ludzie, którzy podchodzą do swojej pracy z pasją i szacunkiem, staramy się by nie było tutaj przypadkowych osób.

    Kuchnia Funkcjonalna powstała ze skojarzenia nazwy budynku, w którym działa – Domu Funkcjonalnego z ideą zdrowego żywienia i żywności funkcjonalnej.

    Budynek przy Jakubowskiej 16 to zabytek architektury modernistycznej przedwojennej Warszawy. Willa z 1928 roku została zaprojektowana przez Czesława Przybylskiego (autora m.in. projektu przedwojennego Dworca Głównego w Warszawie) dla przyjaciela, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Dzisiaj willa jest Domem Funkcjonalnym, projektem łączącym pod swoim dachem różne formy sztuki i kultury. Autorem nowej architektury i wnętrz Domu, a w nim Kuchni Funkcjonalnej, jest Wojciech Popławski (op architekten), natomiast o nowe Funkcje troszczy się Lucyna Sosnowska. Aktualnie działają tutaj już dwie galerie sztuki: BWA Warszawa i Galeria Asymetria.

    Zapraszam

   Bartosz Polak